Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/adamczyknet/domains/show-dog.pl/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2636 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/adamczyknet/domains/show-dog.pl/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2665 Galeria zdjęć ostrzyżonych i wypielęgnowanych psów
Pupil w kubraku – rozsądnie o psich ubrankach cz. 2
powrót do listy artykułów

 

Pupil w kubraku – rozsądnie o psich ubrankach cz. 2

Tak jak wspomniałam w części pierwszej: korzystanie z ubranek zimą w przypadku piesków spędzających większość czasu w mieszkaniu, niezahartowanych, czy ras krótkowłosych, czy pozbawionych podszerstka jest zdecydowanie wskazane. Większości z takich piesków zaczyna być zimno już od lekkich mrozów około -2 °C.  Przy silnych mrozach takie zwierzaki po prostu marzną. Powinniśmy chronić  je przed przeziębieniem i chorobami pochodnymi takimi jak katar, kaszel, angina a nawet zapalenie płuc. Jak zatem nauczyć pupila chodzić w ubranku?

     Psy warto ubierać od dzieciństwa, przyzwyczaić do noszenia miękkich kubraków i stopniowo zmieniać ich garderobę dopasowując do pogody.  Wtedy nasz przyjaciel ma szansę zrozumieć, o co chodzi w całym przedsięwzięciu. Gdy chcemy ubrać psa nie przyzwyczajonego do ubierania, nie kupujmy mu jako pierwszego ubranka kombinezonu. Dużo lepiej spisze się ubranko nie krępujące ruchu kończyn i osłaniające korpus psa (typu derka).  

Sądzę, że wszelkie mocno zabudowane ubranka, z golfami, czy z pełnymi rękawami są mniej wygodne dla psa (i dla właściciela przy ubieraniu). Strój nie powinien mieć za wiele suwaków, gumek i guzików, by nie ciągnął czy nie cisnął nigdzie psa, który będzie w tym biegał i skakał. Najwłaściwszy strój zakrywa głównie klatkę piersiową i grzbiet, ma przede wszystkim chronić płuca. Nie polecam  także stroju z gumą pod ogonem, gdyż szybko zabrudzi się podczas czynności fizjologicznych. Zadbajmy o to, by ubranko miało miękkie gumki pod łapki. Ważne żeby było dobrze dopasowane i wygodne. Dobór rozmiaru wcale nie jest prosty, należy brać pod uwagę kilka wymiarów: długość zwierzęcia i obwody zarówno szyi, klatki piersiowej, a czasem też bioder. Najlepiej po zakup kubraka wybrać się więc z psem, aby mieć pewność, że strój będzie najwłaściwszy. Zwróćmy też uwagę, aby ubranka były wykonane staranne  i dokładnie obszyte. Tylko wtedy będą służyły odpowiednio długo i nie ulegną przedwczesnemu zużyciu i zniszczeniu.

Mówię „tak” wygodnym, estetycznym kubrakom chroniącym przed zimnem; osobiście nie jestem  zaś przekonana do przebierania psów w sukieneczki i fikuśne kostiumy. Ten temat zostawiam do indywidualnej oceny, proszę jednak jako cel priorytetowy stawiać komfort psa. Jeśli on lubi być w centrum uwagi i nie przeszkadzają mu przebieranki, to dlaczego nie?

Należy jeszcze poruszyć temat obuwia dla psów. Otóż łapa psa zbudowana jest inaczej niż stopa człowieka. Żyły i tętnice w poduszkach łap są położone blisko siebie, więc ciepło z tętnic bardzo łatwo przekazywane jest do chłodniejszej krwi w żyłach. Ta wymiana cieplna zapewnia stałą temperaturę w łapach psa, nawet podczas mrozu.  Buty są psu potrzebne tylko w wypadku skaleczonej łapy, żeby zabezpieczyć lub zastąpić opatrunek. Czym innym jest zabezpieczenie opuszek łap specjalnym preparatem np. na bazie lanoliny z woskiem pszczelim na czas silnych mrozów i gdy chodniki są wysypane solą. Taki zabieg jest oczywiście bardzo wskazany.

Czy ubierać psy latem? W zdecydowanej większości odpowiedź jest prosta – nie ma takiej potrzeby. Ale.. w przypadku ras nagich oraz króciutko ostrzyżonych, które przez dłuższy czas przebywają na słońcu może dojść do poparzenia słonecznego. Wskazane będzie założenie im przewiewnego t-shirtu, aby uchronić psa przed cierpieniem.

W kwestii ubierania psów trzeba się kierować rozsądkiem, wszelkie niepewności warto skonsultować z zaufanym lekarzem weterynarii lub zootechnikiem.

 

Mgr inż. Zootechnik Małgorzata Adamczyk

Zapisy:
pn - pt:
godz 9:00-19:00
sb: 9:00-14:00

TARGÓWEK
tel 500 503 603
BEMOWO
tel 509 691 181
RACIĄŻ
tel 500 503 603