Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/adamczyknet/domains/show-dog.pl/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2636 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/adamczyknet/domains/show-dog.pl/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2665 Galeria zdjęć ostrzyżonych i wypielęgnowanych psów
Fakty i mity dotyczące trymowania, cz.2
powrót do listy artykułów

W pierwszej części artykułu o trymowaniu, groomerka Małgorzata Adamczyk szeroko omówiła tego rodzaju pielęgnację oraz przedstawiła jej zasady.

 

Często psi fryzjer musi zmierzyć z problemem szaty słabej jakości u psów szorstkowłosych tj: sznaucery, jamniki szorstkowłose, westhighland terirery, welsh terriery, airdaile terriery..

Niestety na skutek nierozważnych kojarzeń zwierząt, braku selekcji wiele psów szorstkowłosych zatraciło pożądaną strukturę szaty. Stała się ona zbyt miękka, czasem nawet watowata. Mimo, iż na pierwszy rzut oka jest to np. westie po ocenie okrywy dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę daleko mu do ideału szorstkiego włosa. Taka szata, aby uniknąć podrażnieñ na skórze zwierzęcia, powinna być strzyżona maszynką, a nie trymowana. Groomer z doświadczeniem może podjąć się trymowania nie do koñca właściwej okrywy. Będzie to mniej przyjemne dla psa, może wywołać zaczerwienienie skóry. Ale wielokrotnie zdarzyło się, że po kilku takich trymowaniach szata się poprawia, odzyskuje strukturę. Decyzja trymowania szaty niespecyficznej musi być podjęta świadomie przez właściciela, zaś zadaniem groomera jest ocena okrywy zwierzęcia i przedstawienie wszelkich „za” i „przeciw”.

 

Jak było wspomniane na wstępie w poprzedniej części, pojęcie trymowania stosuje się także w przypadku psów ras krótkowłosych (np. labradorów) czy z szatą kombinowaną (np. spanieli czy seterów). Nie są to co prawda psy szorstkowłose, ale ich prawidłowa pielęgnacja polega m.in. na usuwaniu martwej okrywy. Jest to trymowanie nieselektywne. Usuwany jest zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek. Bardzo ważnym jest by groomer miał odpowiednie doświadczenie i wiedzę do jakiego typu włosa dobrać odpowiednie narzędzie i metodę pielęgnacji. Zdarza się, że zła decyzja będzie miała wpływ na szatę do koñca życia Psa np.: przerwanie podszerstka, podcięcie lub ostrzyżenie okrywy. Profesjonalne trymowanie  czyni szatę bardziej przylegającą, pozbawioną niepożądanych loków, wicherków. Dzięki usunięciu martwej okrywy szata jest też bardziej lśniąca. Doświadczony groomer trymując każdego goldenka czy cockerka wydobywa z niego szlachetny blask!

 

Mimo, ze trymowanie jest znacznie trudniejsze od strzyżenia, wymaga większego skupienia i wprawy u psiego fryzjera, tego typu pielęgnację polecam swoim Klientom.

 

Jeżeli nie są Pañstwo pewni co do rodzaju szaty i związanych z nią sposobów pielęgnacji  to zapraszam do skorzystania z darmowej konsultacji  (telefonicznej lub mailowej).

 

Mam nadzieję, że udało mi się przejrzyście przedstawić tą niełatwą tematykę, być może pomogłem Pañstwu w wyborze najwłaściwszego zabiegu pielęgnacyjnego dla Pupila.

 

                                                      inż. Michał Adamczyk

Zapisy:
pn - pt:
godz 9:00-19:00
sb: 9:00-14:00

TARGÓWEK
tel 500 503 603
BEMOWO
tel 509 691 181
RACIĄŻ
tel 500 503 603