Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/adamczyknet/domains/show-dog.pl/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2636 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/adamczyknet/domains/show-dog.pl/vendor/doctrine/orm/lib/Doctrine/ORM/UnitOfWork.php on line 2665 Galeria zdjęć ostrzyżonych i wypielęgnowanych psów
Fakty i mity dotyczące trymowania, cz.1
powrót do listy artykułów

 

Wokół pojęcia „trymowanie” narosło wiele mylących opinii, postanowiłam zatem przybliżyć Państwu to zagadnienie.

Zabieg trymowania polega na mechanicznym usuwaniu martwej okrywy. Jest to bardzo szerokie pojęcie: może polegać na usuwaniu włosa okrywowego, podszerstka, czy tez obu warstw jednocześnie.  Zależnie od rasy i stanu szaty, a także pożądanego efektu zabieg wykonuje się rożnymi metodami. W języku polskim ciężko znaleźć wiele słów, które odzwierciedlają różnorodność trymowania. Dużo bogatsze słownictwo groomerskie oferuje język angielski. U nas to pojęcie bywa używane zamiennie z wyczesywaniem martwej okrywy (dla szaty psów krótkowłosych czy z szatą kombinowaną), jednak w przypadku psów szorstkowłosych jest to pojęcie niezastąpione. Pierwotnie termin był przeznaczony właśnie dla tej grupy ras.

W warunkach naturalnych psy szorstkowłose trymowały się same – m.in przedzierając się przez gęste zarośla, tarzając się w ziemi. Rzecz jasna nie uzyskiwały równomiernego efektu. Dziś proces ten przeprowadza się sztucznie, jednocześnie stosując korekty groomerskie podkreślające różne elementy budowy zwierzęcia (zależnie od rasy niektóre części ciała strzyże się maszynką, inne nożyczkami). Psy szorstkowłose nie linieją w takim stopniu jak pozostałe. U wielu z nich szata, mimo znacznego przerośnięcia pozostaje w skórze i aby stworzyć miejsce dla nowej warstwy trzeba usunąć bieżącą (wyrwać). Znacznie przerośnięta szata tkwiąca w skórze powoduje dyskomfort zwierzęcia. W zależności od jakości szaty, prawidłowo prowadzone trymowanie, może bywać nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Dlatego też najwłaściwszym sposobem pielęgnacji psów szorstkowłosych jest właśnie trymowanie – mimo, że często zdecydowanie trudniejsze technicznie. Standardowo po tym zabiegu u psów z wrażliwą skórą mogą pojawić się drobne zaczerwienienia czy strupki, które znikną w ciągu kilku dni.

Ostrzyżenie szaty psów szorstkowłosych maszynką jest niekorzystne: zrównuje włos okrywowy z podszerstkiem, w konsekwencji czyni go bardziej miękkim, mniej przylegającym do ciała, bardziej podatnym na kołtunienie i na przyjmowanie brudu. Jest wskazane przy podeszłym wieku pupila czy poważnej chorobie. Należy z rozwagą podjąć decyzje o sposobie pielęgnacji, ponieważ powrót ze strzyżenia na trymowanie bywa trudny i wymaga większego doświadczenia fryzjera.

Psy szorstkowłose trymuje się najczęściej co około 3-5 miesięcy.

Zachęcam do sprawdzenia u swojego Pupila czy jego szata nadaje się do trymowania. Jeżeli jest szorstka,  przy delikatnym pociągnięciu wychodzi to znaczy, że przydałaby się kompleksowa pielęgnacja. Zachęcam do korzystania z usług trymowania w salonach Show-Dog Bródno/ Targówek i Show-Dog Bemowo.

 Jeżeli nie są Pañstwo pewni, co do rodzaju szaty i związanych z nią sposobów pielęgnacji  to zapraszam do skorzystania darmowej konsultacji  (telefonicznej lub mailowej).

W kolejnej części psi fryzjer Michał Adamczyk przedstawi Pañstwu możliwości wyprowadzania szaty miękkiej do szaty twardej, oraz opisze pielęgnacje szaty niespecyficznej.

 

Mgr inż. Małgorzata Adamczyk

 

Zapisy:
pn - pt:
godz 9:00-19:00
sb: 9:00-14:00

TARGÓWEK
tel 500 503 603
BEMOWO
tel 509 691 181
RACIĄŻ
tel 500 503 603